Felmondás táppénz alatt: mikor teheti meg a munkáltató?

Mikor, és hogyan szüntethető meg a dolgozó munkaviszonya a keresőképtelensége alatt? – a kérdés egy olyan munkavállalóra vonatkozik, aki hónapok óta nem igazolta a távolmaradásának okát.

147

Egy dolgozó 2013 szeptemberében e-mailben értesítette a munkáltatóját, hogy bizonytalan ideig táppénzen lesz. November elején a könyvelés helyszínén a postaládába bedobta a táppénzes papírt, ami október 24-éig szólt. November végén a munkáltató írásban kérte a dolgozót, hogy igazolja a távolmaradását, mert a munkáltató telefonhívásaira, e-mailjeire nem válaszolt. Ezt a levelet tértivevénnyel adták fel, amit „a címzett nem kereste” jelöléssel visszaérkezett a feladóhoz. A munkáltató kipostázta a dolgozónak a felmondását, amin a felmondás kezdő napjaként a rendelkezésére álló információk szerinti első keresőképes nap szerepel. Ez a levél is a fenti megjelöléssel érkezett vissza.

A munkavállaló körzeti orvosa a munkáltató kérdésére azt a választ adta decemberben, hogy a dolgozó továbbra is keresőképtelen. Január végén az OEP úgy tájékoztatta a munkáltatót, hogy a dolgozó csak november 24-ig küldte be a táppénzes lapját, ennek alapján keresőképes. Milyen dátummal, és hogyan szüntethető meg a dolgozó munkaviszonya, ha a munkáltató nem tud a munkavállalóval kommunikálni – kérdezte olvasónk.

A leírtak szerint a munkavállaló november 24. napja óta nem igazolta távollétét.  Először is érdemes ismételten felhívni (postai út mellett e-mailben is) a munkavállaló figyelmét arra, hogy haladéktalanul igazolja a távolléte okát, ha ezt nem teszi meg, az azonnali hatályú felmondást vonhat maga után (ezt a tényt nem befolyásolja, hogy felmondással szüntették meg a munkaviszonyát, sőt, felmondási idő alatt is jogszerűen közölhető azonnali hatályú felmondás).

Érdemes lenne az egészségbiztosítási szervet ismételten megkeresni írásban, és tájékoztatást kérni a munkavállaló keresőképességéről. Amennyiben a nyilvántartás adatai szerint továbbra sem történt változás (vagyis a munkavállaló keresőképes), és a dolgozó nem menti ki távollétét, nem veszi át a levelet (időközben új lakcímet vagy tartózkodási helyet sem jelent be), az együttműködési és a munkavégzésre vonatkozó kötelezettség megsértésére tekintettel azonnali hatályú felmondással (folytatólagos kötelezettségszegés miatt) megszüntethető a munkaviszony.

Ha a munkavállaló beküldi a táppénzes igazolásait, akkor tényleges keresőképtelenség esetén kitolódik a felmondási idő, azaz attól a naptól kezdődik el, amikor a munkavállaló újra keresőképes lesz (legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év után).

Egyrészt akkor tekinthető kézbesítettnek az írásbeli jognyilatkozat, ha azt átadják a címzettnek. A dokumentumot tehát személyesen is lehet kézbesíteni, érdemes 2 tanú jelenlétében átadni, akik az átvétel esetleges megtagadását jegyzőkönyv aláírásával igazolják. E-mailben is lehet továbbítani a munkáltató leveleit. Ebben az esetben azonban a közlő félnek kell bizonyítania, hogy a címzett olvasta a levelet. Felmondás közléséhez elektronikus aláírás is szükséges.

Bármelyik megoldást választja a munkáltató, arra ügyelnie kell, hogy körültekintően, a munkavállalóval együttműködően járjon el, igyekezzen tisztázni a helyzetet, nehogy jogellenesen szüntesse meg a munkaviszonyt.

Forrás

 

Hozzászólások lezárva.