Így jár a gyes és a gyed külföldi munkavégzés alapján

Számos olvasói kérdés merül fel azzal kapcsolatban, hogy külföldi munkavégzés, vagy külföldre költözés esetén hol, és hogyan lehet igénybe venni a gyermekek utáni ellátásokat?

Férjem és én Németországban dolgozunk, már több mint két éve. 2014. április végén lejár a munkaszerződésem, és májustól Magyarországon fogok dolgozni, mint társas vállalkozó. Első gyermekünket 2014. szeptemberre várjuk, és úgy tervezzük, hogy ezt követően Magyarországon maradunk. Szeretném megkérdezni, hogy kaphatok-e Magyarországon gyermekgondozási díjat?

Gyesen vagyok itthon a második gyermekemmel. Férjem Ausztriába megy dolgozni, és úgy döntöttünk, hogy mindannyian Ausztriába költözünk. Ezt követően is jár nekem a gyes?

Több, ezekhez hasonló kérdés merül fel a külföldi munkavégzés és a gyermek(ek)hez fűződő ellátások kapcsán. Válaszadás előtt nézzünk meg két fontosabb jogszabályt.

– Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak uniós koordinációját a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet és annak végrehajtási rendelete, a 987/2009/EK rendelet szabályozza.

– A családok támogatásáról szóló 223/1998. (XII.30.) kormányrendelet 27/F. § (1) bekezdése alapján a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló közösségi rendeletek alkalmazása szempontjából pénzbeli családi ellátás a családi pótlék, a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás és a gyermekgondozási díj.

Azaz a fenti szabály alapján a pénzbeli családi ellátás magába foglalja a biztosítási jogviszonyon alapuló ellátást, mint a gyermekgondozási díjat, valamint a biztosítási jogviszonytól független ellátásokat, azaz a családi pótlékot, a gyermekgondozási segélyt, a gyermeknevelési támogatást.

Elsőként nézzük meg, miként alakul a gyes folyósítása, ha a család kiköltözik Ausztriába.

Gyermekgondozási segély a biztosítási jogviszonytól független, családtámogatási ellátás. A családtámogatásnál az egyik meghatározó szempont, hogy az adott állampolgár hol él életvitelszerűen. A példában szereplő esetben a család Ausztriában fog élni. További szempont, hogy az apa Ausztriában fog dolgozni. Ha a család életvitelszerűen Ausztriában él, és az apa Ausztriában dolgozik, akkor a gyermekgondozási segélyt – ha a jogosultsági feltételek fennállnak – Ausztria folyósítja, az osztrák jogszabályok alapján.

Megjegyzem, hogy a Magyar Államkincstár Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatósága tud segítséget nyújtani a családtámogatási kérdésekben azoknak, akik az Osztrák Köztársaságban folytatnak keresőtevékenységet, vagy ha e család tagjainak valamelyike életvitelszerűen az Osztrák Köztársaságban tartózkodik, vagy ha egyéb okból az osztrák hatóság megkeresése szükséges.

A gyermekgondozási díj biztosítási jogviszonyon alapuló ellátás, amely függ a biztosítási jogviszonytól, azaz a keresőtevékenység hosszától és a járulékalapot képező jövedelem mértékétől. A fenti szociális biztonsági rendeletek alapján a másik tagállamban szerzett biztosítási időket figyelembe veszik az ellátás megállapítása során, azonban az ellátás mértékét abban az országban elért átlagos jövedelem vagy az átlagos járulékalap alapján kell kiszámítani, amely ország az egészségbiztosítási ellátást megállapítja.

A magyar szabályok alapján a gyermekgondozási díjra jogosult a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Azaz a leendő édesanyának a szülést megelőző két éven belül van 365 nap biztosítási ideje, így a saját háztartásban nevelendő gyermeke után, Magyarországon gyermekgondozási díjat fog kapni az első kérdésben említett szülő, aki Németországból költözik haza Magyarországra.

Forrás

Hozzászólások lezárva.