Kettős állampolgárságú ügyvezető adója, járuléka

Hogyan kell adót és tb-t fizetnie a ettős állampolgárságú személynek, akinek az egyik államban munkaviszonya van, Magyarországon pedig egy bt. beltagja?

adg

„Egy betéti társaság beltagja román és magyar kettős állampolgár. Romániában munkaviszonnyal rendelkezik, Magyarországon személyesen közreműködik. Az elmúlt évben jövedelmet nem vett ki a bt.-ből, utána a minimálbér után megfizettük a járulékokat. 2014-ben havonta tagi jövedelemben részesül, ezután az szja- és járulékfizetés megtörténik. Úgy gondolom, hogy a beltagság biztosítotti jogviszonyt teremt, helyesen jártunk-e el, amikor itt a járulékokat megfizettük annak ellenére, hogy jövedelemben nem részesült, vagy nem kellett volna, ha rendelkezünk a román munkaviszony igazolásával? Amennyiben jövedelmet vesz fel, annak járulék- és szja-vonzata terheli a vállalkozást?”

Személyi jövedelemadó

Kettős adózást kizáró egyezmények arra irányulnak, hogy egyidejűleg egy tagállam szabályai szerint, ezen tagállamban kell adót fizetni.

A jövedelem adóztathatóságára jogosult tagállam megállapításánál lényeges szerepe van a tartózkodási időnek. Ha az ügyvezető a szabad tartózkodás jogát egy naptári évben legalább 183 napig Magyarországon gyakorolja, akkor az adófizetése Magyarországon történik.

1996. évi XCIX. törvény A Magyar Köztársaság és Románia között a kettős adóztatás elkerüléséről az 1996. évi XCIX. törvény rendelkezik.

Társadalombiztosítás

A kettős adózást kizáró egyezményekhez hasonlóan a járulékokat egyidejűleg egy tagállam szabályai szerint kell megfizetni. Az, hogy melyik tagállamban történik a járulékfizetés, az alábbiak szerint dől el:

A két vagy több tagállamban szokásosan munkavállalóként tevékenykedő személy a lakóhely szerinti tagállam jogszabályai alá tartozik:

– ha a személy a tevékenységének meghatározott részét (munkaideje, illetve munkabére eléri az összes munkaidő, illetve munkabér 25 százalékát) abban a tagállamban végzi, vagy

– ha a személyt olyan különböző vállalkozások vagy különböző munkáltatók alkalmazzák, akiknek a bejegyzett székhelye vagy lakóhelye különböző tagállamokban található.

A munkaviszony – a koordinációs rendeletekre tekintettel – a következő jogviszonyokat foglalja magába:

  • Munkaviszony;
  • Szövetkezeti tagjának személyes közreműködése munkaviszony-, vállalkozási vagy megbízási jogviszony keretében;
  • Munkaviszony jellegű jogviszony;
  • Egyházi szolgálati jogviszony;
  • Díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony;
  • Társas vállalkozó, és a külföldi jog szerint annak megfelelő jogviszonyban álló személy.

Annak az országnak a teherviselője (társadalombiztosítója), amelynek jogszabályai alapján kell a járulékokat fizetni, A1 jelű nyomtatványt ad ki, amellyel a munkavállaló/vállalkozó igazolja, hogy biztosítás melyik országban áll fenn, illetve ezzel igazolja, hogy a másik országban járulékfizetési kötelezettsége nincsen.

A leírtak alapján – ha az ügyvezető lakóhelye Romániában van – valószínű, hogy a biztosítás helye Románia lesz. Ezt azonban a romániai biztosítónak kell igazolnia az A1-es nyomtatványon. Romániai társadalombiztosító által kiadott A1-es igazolás hiányában nem tudnak másként eljárni, mint ahogyan eljártak. Azaz társas vállalkozói jogviszonyban ellátott ügyvezetői tevékenységnél, még akkor is, ha jövedelem nem kerül kifizetésre, a következő fizetési kötelezettség áll fenn:

A nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese. A biztosított ügyvezető után meg kell fizetni a szociális hozzájárulási adót is. Szociális hozzájárulási adó alapja legalább a minimálbér 112,5 százaléka.

A javaslat, hogy az európai uniós koordinációs rendeletekben – 883/2004/EK rendelet és ennek végrehajtását szabályozó 987/2009/EK rendelet – foglaltakra tekintettel mielőbb rendezzék az A1-es igazolást, hogy a járulékfizetés is ennek megfelelően történhessen.

Forrás

Hozzászólások lezárva.