Ki jogosult a házipénztár vezetésére?

Milyen előírásokat kell betartani a házipénztár vezetésénél? Az igazán autentikus választ a konkrét körülmények ismeretében lehet kialakítani, de segítség gyanánt érdemes továbbolvasni:

Kétszemélyes kft.-t működtetünk, nincs külön pénztáros, az ügyvezető kezeli a házipénztárt – írta olvasónk. Azt kérdezte, hogy kötelező-e a cégnek, tehát ez esetben az ügyvezetőnek vezetni a házipénztárt, vagy megállapodás alapján és a számviteli politikában is rögzítve a könyvelő is vezetheti-e? A vezetés módja hogyan célszerű és szakszerű: kézzel vagy számítógéppel történjen?

ka1

A számviteli politika keretében készíti el a vállalkozás a pénzkezelési szabályzatát is, amelyben ki kell jelölni azt is, hogy ki a felelős a pénztárért, illetve ki a pénztáros – szögezte le Szolnoki Béla. Hozzátéve: nincs olyan szabály, ami kizárná, hogy a könyvelő végezze a pénztári munkát is. Ennek azonban összhangban illik lenni az adott személy munka- vagy egyéb jogviszonyával, illetve annak leírásával, és azzal, hogy a pénztárossal szemben követelmény, hogy ez a munkakör ténylegesen folyamatos operatív (napi) munkát jelent(het), valamint célszerű megoldani a független ellenőrzést is.

A pénztárt lehet vezetni kézzel és számítógéppel is, a választást alapvetően befolyásolja a vállalkozás jellege, illetve a pénztári mozgások gyakorisága, az ellenőrzés módszere, valamint az, hogy a számviteli törvény szerinti szigorú számadási kötelezettség hogyan oldható meg (lásd Sztv. 168.§).

Például, ha naponta jellemző a jelentősebb pénztári forgalom, akkor technikailag a számítógéppel egyszerűbb azt vezetni, még akkor is, ha a hiteles bizonylatokat kinyomtatva indokolt aláírni. A megoldás kialakításánál nagy szerepe van annak, hogy az adott helyen a szigorú számadási kötelezettség bizonylati rendjét hogyan tudják megoldani (Sztv. 168. §), és melyik megoldás jár kisebb idő- és pénzbeli ráfordítással.

Forrás

Hozzászólások lezárva.