Még egyszer a GYED extráról

A 2013. évi CCXXIV. törvény több jogszabályt is módosított a gyermeket vállaló családok, a munkába visszatérő szülők érdekében.

 Pénzbeli ellátások

Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra vonatkozóan a jogszabály tiltotta eddig a többféle ellátás egyidejű igénybevételét. A főszabály továbbra is az, hogy aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre, baleseti táppénzre, TGYÁS-ra, GYED-re is jogosult, az választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, de 2014-től kivételt határoz meg a törvény.

Az új szabály szerint nem a biztosítási jogviszonyt, hanem a gyermeket kell vizsgálni az egyidejű ellátások tilalmánál. Ha valaki ugyanazon gyermek jogán jogosult egyidejűleg táppénzre, baleseti táppénzre, TGYÁS-ra,
GYED-re, GYES-re, gyermeknevelési támogatásra, akkor választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe. Ez alól kivétel az a személy, aki a GYED, GYES, GYET igénybevétele mellett vállal munkát, és a keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

2014-től egyszerre több ellátást is kaphat a szülő, hiszen ha a különböző korú gyermekeire tekintettel az egyik gyermek után jogosult TGYÁS-ra vagy GYED-re, akkor a másik gyermek után járó TGYÁS-t vagy GYED-et egyidejűleg is igénybe veheti. Ez a szabály csak azokra vonatkozik, akiknél
a fiatalabb gyermek 2014-ben vagy azt követően születik.

Változatlanul maradt az a szabály, hogy a gyermek után egyidejűleg csak az egyik szülő veheti igénybe az ellátást.

GYED ikergyermekek esetén 

A GYED a TGYÁS lejártát követő naptól a szülést, illetve a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

2014-től az ikergyermekek esetén további 1 évvel meghosszabbodik a GYED időtartama. Ez a szabály nem vonatkozik a 2014 előtt született gyermekekre.

 GYED melletti munkavégzés

2013 év végéig nem járt GYED akkor, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát végzett, és ez alól csak a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazás volt a kivétel.

2014-től a gyermek 1 éves kora után lehetőség van keresőtevékenység folytatására úgy, hogy emellett a GYED-et is folyósítják.

A gyermek 1 éves koráig továbbra sem végezhető díjazás ellenében munka, kivéve

– a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazás, valamint

– a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett munka díjazása.

Azok a szülők, akik korábban GYED-ben részesültek, de azt a munkavégzés miatt szüneteltették, írásban kérhetik az ellátás folyósítását.

Nem jár GYED akkor, ha a gyermek 1 éves koráig munkavégzés nélkül továbbra is megkapja részben vagy egészben a keresetét. Ha részben kapja meg, akkor csak a keresetveszteség mértékéig jár a GYED. A gyermek 1 éves kora után 2014-től már nincs ilyen korlátozás. Eddig nem járt az ellátás akkor sem, ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezték el, és ez alól csak a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezés volt a kivétel. 2014-től akkor is jár a GYED, ha a gyermek 1 éves kora után a jogosult keresőtevékenységet folytat, és ezért kerül a gyermek napközbeni ellátást biztosító intézménybe.

Nem jár továbbra sem a GYED akkor, ha például a gyermeket bölcsődében helyezik el, de a jogosult nem végez keresőtevékenységet.

Nem jár GYED 60 napig akkor, ha az ellátás igénybevétele a gyermek 1 éves kora után kezdődik és a jogosult díjazás ellenében (kivéve szerzői jog védelme alatt álló alkotásért, nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyért kapott díjazás) végez munkát.

„Diplomás GYED”

GYED-re lesz jogosult az a nő is, aki gyermeke születését megelőző 2 éven belül felsőoktatási intézményben magyar nyelvű nappali képzésben legalább 2 félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik és a hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a megszűnését követő 1 éven belül születik a gyermeke. További feltétele még az ellátásnak, hogy a gyermekét saját háztartásban nevelje, illetve a szülés időpontjában magyarországi bejelentett lakóhellyel rendelkezzen az anya. A „diplomás GYED” a gyermek születésének napjától 1 éves koráig jár.

A GYED összege a felsőfokú alapképzésben résztvevők hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 70%-a, mesterképzésben, osztatlan képzésben, doktori képzésben résztvevők esetén a garantált bérminimum 70%-a.

Az ellátás csak a 2014. január 1-jén vagy azt követően született gyermekek után állapítható meg.

Forrás

 

Hozzászólások lezárva.