Nyugdíjast foglalkoztat? Járulékok megbízásnál és részmunkaidőnél

Köthet-e a vállalkozás havonta megbízási szerződést egy nyugdíjas irodai asszisztenssel vagy könyvelő munkavállalóval? Ha a cég bejelenti az illetőt 4 órás alkalmazottnak nyugdíj mellett, milyen járulékokat kell utána fizetni, és van-e valamilyen kedvezmény nyugdíjas munkavállaló alkalmazása esetén? Kertész Ibolya kérdésére Szikszainé dr. Bérces Anna, az Adózóna szakértője válaszolt.

Senior mit Handy

A hatályos jogszabályok alapján nincs akadálya annak, hogy a vállalkozás egy munkára havonként kössön megbízási szerződést – szögezte le válaszában a szakértő.

A megbízási szerződések esetén – függetlenül a megbízási díj összegétől – a megbízónak meg kell fizetnie a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót.

Jelentősége van viszont annak, hogy a megbízási díj havi szinten eléri-e a minimálbér 30 százalékát, mégpedig a megbízott szempontjából. Ennek oka az, hogy a vonatkozó szabályok szerint akkor áll fenn a biztosítási jogviszony, s így a megbízottnál egyéni járulékfizetési kötelezettség, ha a megbízási díj eléri a minimálbér 30 százalékát, illetve 1 hónapnál rövidebb időtartam esetén, annak egy napra jutó összege az 1/30-ad részét. Ha ez fennáll, akkor a megbízott nyugdíjasnak 4 százalék természetbeni  egészségbiztosítási- és 10 százalék nyugdíjjárulékot kell fizetnie (lásd 1997. évi LXXX. törvény 5. § (1) bekezdés g. pont. 25. § és 25/A §).

Megbízási díj esetén – miután az szja-törvény 16. §-a az ilyen tevékenységet önálló tevékenységnek tekinti – mód van költségelszámolásra, amely lehet átalány vagy tételes. Ennek azért van jelentősége, mert a közterhek alapja a költségekkel csökkentett jövedelem.

Másik kérdésére válaszom az, hogy igen, munkaszerződéssel történő foglalkoztatás esetén a nyugdíjas foglalkoztatott vonatkozásában is igénybe lehet venni az 55 év felettiekre vonatkozó szociális hozzájárulási adó kedvezményt, amelynek mértéke a bruttó munkabér, de legfeljebb havi 100 ezer forint 14,5 százaléka. Vagyis az 55 év feletti foglalkoztatott után a 27 százalék szociális hozzájárulási adó helyett 12,5 százalékot kell fizetni. Amennyiben részmunkaidős foglalkoztatásról van szó, a kedvezmény alapját arányosítani kell. Például ha a 4 órás foglalkoztatásra 50 ezer forint munkabért fizetnek, akkor az 50 ezer forint egészére lehet érvényesíteni a szociális hozzájárulási adó kedvezményt (lásd 2011. évi CLVI. törvény 462/B és 463. §-ait).

Forrás

Hozzászólások lezárva.