Mit kell tudni a csődeljárásról?

Az adós kérelmére a bíróság 1 munkanapon belül intézkedik arról, hogy az őt megillető azonnali, ideiglenes fizetési haladékot a Cégközlönyben közzétegye, a beérkezéstől számított 5 munkanapon belül pedig megvizsgálja a kérelmet, hogy az megfelel-e a jogszabályi feltételeknek.

mal123

Ezek meglétekor a bíróság elrendeli a csődeljárást, továbbá a felszámolók névjegyzékéből kijelöli a vagyonfelügyelőt. A csődeljárás kezdő időpontja az elrendelésről szóló bírósági végzés közzétételének napja.

A hitelezők a csődeljárás kezdő időpontjában lévő követeléseiket a végzés közzétételétől számított 30 napon belül, az ezután keletkezőket pedig 8 munkanapon belül jelenthetik be az adósnak és a vagyonfelügyelőnek.

Az adósnak a csődeljárás kezdő időpontjától számítva 60 napon belül össze kell hívnia a hitelezőit egyezségi tárgyalásra, ahol a fizetőképesség helyreállítását vagy megőrzését célzó programot és egyezségi javaslatot kell bemutatnia.

Egyezség akkor jöhet létre, ha az adós a szavazati joggal rendelkező hitelezőktől a szavazatok többségét megkapta. A megkötött egyezség azokra a hitelezőkre is kiterjed, akik az egyezséghez nem járultak hozzá. Az egyezségi tárgyalás eredményét az adós szervezet vezetője köteles a bíróságnak bejelenteni. Ha az egyezség megfelel a törvényben foglaltaknak, a bíróság a csődeljárást befejezetté nyilvánítja.

Ha az egyezség nem jött létre, vagy nem felel meg a törvényben foglaltaknak, a bíróság a csődeljárást megszünteti, majd hivatalból megállapítja az adós fizetésképtelenségét, és elrendeli a felszámolást.

Forrás: Magyar Könyvelők Országos Egyesülete

Hozzászólások lezárva.