Felszámolná cégét? Ezt kell tennie

Evás bt. kilépett a számviteli törvény hatálya alól. Tartozása nincs, hogyan szüntethető meg a legegyszerűbben?

289

Sajnos a cég megszüntetése általában bonyolultabb, mint az alapítása. A feltevés az, hogy a betéti társaság végelszámolással szűnik meg, nem pedig felszámolással, illetve nem egyéb módon.

A folyamat kezdő lépése a végelszámolás elhatározása a bt.-nél, egy alkalmas időpont kijelölésével, illetve ennek megfelelő dokumentálásával. Utána el kell készíteni a végelszámolás üzleti évének nyitómérlegét, mivel a számviteli törvényt „nem lehet elkerülni”. Bizonyos feltételek mellett – jogi személyiséggel nem rendelkező társaságnál – lehet az egyszerűsített végelszámolást is választani, ilyenkor viszont arra kell számítani, hogy a folyamatok felgyorsulnak, hiszen ilyenkor a végelszámolás kezdő időpontjától számítva 150 napon belül kell azt befejezni, tehát szervezettebben kell eljárni. A folyamathoz érdemes ügyvéd, illetve adótanácsadó segítségét kérni, mivel sok formai feladatot kell végrehajtani.

Könyvvizsgálóra nincs szükség: A nyitómérlegbe felvett eszközök és források értékének valódiságát könyvvizsgálóval kell hitelesíttetni – kivéve, ha az eva-alanyiság megszűnésével egyidejűleg a vállalkozás végelszámolás, felszámolás alá kerül (Evatörvény 20. § (4)). Ilyenkor …(4) A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég felszámolása, végelszámolása esetén a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló törvény szerinti, a felszámolás, a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal készítendő záróleltárt és zárómérleget a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 2/A §-ának (4) bekezdése előírásának figyelembe vételével készíti el azzal, hogy azt könyvvizsgálóval nem kell ellenőriztetni.

A végelszámolási eljárás lefolytatásának szabályait a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) VIII. fejezete, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény vonatkozó rendelkezései, és a végelszámolás számviteli feladatairól szóló 72/2006. (IV. 3.) kormányrendelet határozza meg. A folyamat részletes szabályai megtalálhatók a NAV információs füzetében, melynek címe: „A végelszámolással kapcsolatos legfontosabb tudnivalók”.

Forrás

Hozzászólások lezárva.